BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Turski građani danas glasaju na predsedničkim i parlamentarnim izborima

Turski građani danas glasaju na predsedničkim i parlamentarnim izborima
14.05.2023. god.
Na predsedničkim izborima učestvuju tri kandidata

 

Više od 64 miliona turskih državljana glasaće na predsedničkim i parlamentarnim izborima danas, 14. maja.


Izbori su posebni delom i po tome što se održavaju u godini kada Republika Turska obeležava 100 godina postojanja.

Biračka mesta biće otvorena od 8.00 do 17.00 časova, po lokalnom vremenu. Ukupno će biti postavljeno 191.884 glasačkih kutija u zemlji i inostranstvu.

Dopisnici TASS-a u Ankari i Istanbulu javili su da je nekoliko dana pre glasanja pojačano obezbeđenje kako bi se osiguralo da građani bezbedno ostvaruju svoje pravo da glasaju.

Na predsedničkim izborima učestvuju tri kandidata. Kandidat treba da dobije više od 50% da bi izbegao drugi krug. Međutim, lokalni politički stručnjaci vide mogućnost drugog kruga, koji će, u ovom slučaju, biti održan 28. maja.

Predsednički kandidati
 
Aktuelni predsednik Redžep Tajip Erdgoan, koji je lider Partije pravde i razvoja, smatra se favoritom. Na čelu Turske je od 2003. godine, prvo kao premijer, a od 2014. kao predsednik. Erdogan je poznat po svojim konzervativnim stavovima i rešenosti da poveća nezavisnost svoje zemlje u ključnim oblastima, kao što su odbrambena industrija, energetika i ekonomija. On se zalaže za bliske veze sa Rusijom, posebno u energetskoj i odbrambenoj saradnji, uprkos razlikama oko pitanja sa Zapadom.

Njegov glavni rival je Kemal Kiličdaroglu, lider glavne opozicione stranke – Republikanske narodne stranke. To je najstarija politička partija u Turskoj, koju je osnovao Mustafa Kemal Ataturk, prvi predsednik i osnivač moderne Turske Republike.

Kiličdaroglu je uporni kritičar predsednika Erdogana i njegove politike, posebno njegovih stavova o demokratiji i ljudskim pravima. Kiličdaroglu se zalaže za bliže veze sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama i oprezno pristupa odnosima sa Rusijom.

Sinan Ogan je kandidat koji predstavlja desničarsku Alijansu predaka. On je kritikovao i Erdogana i Kiličdaroglua, tvrdeći da nisu bili u stanju da reše probleme sa kojima se Turska sada suočava. Ogan je poznat po svojim nacionalističkim stavovima i pozivima na aktivnije tursko vojno mešanje u Siriji. On je takođe kritikovao Rusiju, tvrdeći da njena vojna operacija u Siriji i podrška sirijskom predsedniku Bašaru Asadu predstavljaju pretnju po bezbednost Turske.

Mogućnost drugog kruga
 
Kako se približavaju predsednički izbori, istraživanja javnog mnjenja ukazuju na sve aktivnije rivalstvo između kandidata.

Neposredno pre glasanja, glavni izborni organ Turske, Vrhovni izborni savet, saopštio je da neće poništiti glasove za Muharema Indžea, koji je povukao svoju kandidaturu. Prema turskom ekspertu Necati Ozkanu, ova odluka je učinila da drugi krug bude verovatniji, jer bi bilo kom od kandidata teže da prikupi potrebnu količinu glasova.

Međutim, dva glavna pretendenta - Erdogan i Kiličdaroglu - apsolutno su uvereni da bi savladali protivnika u prvom krugu.

Dopisnik TASS-a, koji je u petak posetio opozicioni miting u Ankari, Kiličdaroglu i njegove pristalice su nosili bedževe sa pozivom da se „završi u prvom krugu“.

U međuvremenu, Erdogan, koji je prisustvovao mitingu u Istanbulu u subotu, takođe je izjavio da je siguran da će pobediti u prvom krugu i pozvao svoje pristalice da „daju sve od sebe” da postignu ovaj cilj i da ga „ostvare na biračkim mestima”. Prema njegovom mišljenju, rezultati glasanja će poslati poruku predsedniku SAD Džo Bajdenu, koji je pre nekoliko godina izrazio podršku Kiličdarogluu.

Parlamentarni izbori
 
Zajedno sa predsedničkim glasanjem, građani Turske će birati i članove Velike narodne skupštine, jednodomnog turskog parlamenta. Ukupno 36 partija bori se za poslanička mesta.

Erdoganova Partija pravde i razvoja udružila je snage sa Partijom nacionalističkog pokreta i proislamskom konzervativnom Partijom novog blagostanja kako bi formirala Narodnu alijansu.

Opozicija je stvorila sopstvenu Nacionalnu alijansu, koja se sastoji od Republikanske narodne stranke, nacionalističke Dobre stranke (predvođena bivšom ministarkom unutrašnjih poslova Meral Akšener) i proislamske partije Felisiti. Koalicija takođe uključuje tri stranke desnog centra: Demokratsku stranku, Stranku budućnosti (koju je formirao bivši premijer Ahmet Davutoglu, koji je bio na funkciji između 2014. i 2016.) i Partiju demokratije i progresa (predvođen Ali Babačanom, koji je bio ministar spoljnih poslova 2007-2009).

Tri saveza malih partija pokušaće da osvoje poslaničke mandate - Savez rada i slobode, Alijansa predaka i Savez socijalističkih snaga.
 
 

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Izvor: TASS



  • Izvor
  • Tanjug
  • © AP Photo / Ali Unal/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...

Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD


Moskva bi izgubila u ratu sa Zapadom, tvrdi poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski


Ostale novosti iz rubrike »